Догляд за биопрудом в зимову пору. Що необхідно врахувати під час будівництва?
Сьогодні біо ставки на ділянці, території котеджних селищ, заміських комплексів досить поширене явище. Вода благотворно впливає на психологічний стан людини, приносячи йому умиротворення і спокій. Якщо ви бажаєте прикрасити присадибну ділянку, встановивши ставок, або зробити водоспад, плаваючий острів, тоді ви повинні знати, що за цими декоративними елементами ландшафту потрібен догляд, який можна мінімізувати професійним підходом до проектування, будівництва. При грамотному виконанні всіх етапів, ваша самостійна екосистема здатна буде налагоджувати процеси з мінімальним вплив людини.
У цій статті розберемося з питанням, що цікавить багатьох, – який буде потрібно догляд за биопрудом взимку.
Ставки на ділянці: потрібно зливати воду на зиму?
Тут все залежить від розміру водойми. Якщо биопруд маленький і неглибокий, тоді воду доведеться відкачати, щоб запобігти повне промерзання. Перед цим потрібно звільнити дно від рослин, риб, інакше їм загрожує загибель. Після повної відкачування води стінки і дно слід очистити від листя, бруд. Також потрібно продути трубопровід, попередньо очистивши його, і закрити отвір пробкою з м'якого матеріалу.
Великі декоративні ставки не потребують зливі води, однак перед настанням морозів їх ретельно очищають. Присутність риби вимагає підключення аератора. Після промерзання необхідно буде робити ополонки, щоб рослини і риби змогли отримувати необхідну кількість світла, кисню. Теплолюбні рослини краще заздалегідь перенести до теплого джерела.
Якщо ставок виготовлений з пластику або будь-якого іншого крихкого матеріалу, рекомендується на зиму кинути гумові м'ячики, каністри або пластикові пляшки, які не дадуть намерзающему льоду пошкодити стінки водойми.
Варто накривати водойма?
Маленькі і середні водойми, з настанням осені, зими можна накривати сіткою, дошками або плівкою. Якщо не подбати про це, тоді під час проливних дощів безліч листів потрапить у водойму. Щоб не витрачати сили, час на чистку води, дна, краще заздалегідь запобігти попадання листя. Для цього ж іноді прикривають і габаритний плавальний ставок, але для нього потрібно багато легкого матеріалу. З настанням заморозків сітка прибирається, так як вона може примерзнути, порватися. Та й зовні виглядає відкритий замерзлу водойму набагато симпатичніше.
Підготовка плаваючих рослин ставка до зими
Водним рослинам, як і всій флорі, властиво впадати в «сплячку» при настанні холодів. Тому слід належним чином подбати про них. Залежно від виду рослин догляд може трохи відрізнятися:
- мілководні рослини, такі як росте по краях очерет озерний, акуратно зрізають до рівня води;
- насадження, сорти яких швидко замерзають, обгортають мішковиною або будь-якими іншими утепленими матеріалами;
- види водних рослин, яким протипоказано перебувати взимку, акуратно витягуються з водойми, зберігаються в теплі до весни;
- очерет на зиму не обрізають, трубчаста структура стебла постачає зимуючих рибок необхідним киснем;
- елодея, латаття, аїр звичайний та інші зимостійкі сорти можуть залишатися всю зиму, особливий догляд їм не потрібен.
Також можна придивитися до інших видів рослин, наприклад, таким як образки або кушир, купити які можна практично в будь-якому магазині. Набагато краще, якщо взимку водойма буде містити якомога більше рослин, це допоможе підтримати в ньому біологічна рівновага.
Якщо ваш ставок знаходиться тільки на етапі будівництва, задумайтеся про рослинності. Можна прикрасити його, посадивши латаття, азоллу або будь-які інші плаваючі рослини для ставка, купити які можна в будь-якій кількості. Не забудьте також прорідити старі рослини, зрізати сухе листя, щоб вони не потрапляли водойма, не забруднювали його.
Що робити з рибою? Можна залишити зимувати в ставку?
Якщо у вас живе риба, тоді необхідно створити комфортні умови для її зимівлі. Крім затишного глибин, рибі потрібен кисень. Якщо взимку вода покриється товстим льодом, риба загине. Слід заздалегідь підготувати аератори, ставкові підігрівачі, антиобледенители з пінопласту. Необхідний також інструмент для створення ополонок. Більшість власників воліє не морочитися, і забирають рибок в будинок, де вони живуть всю зиму у великому акваріумі.
Важливо!!! Основний етап підготовки до зимівлі риби – зміна її харчування або дієта. Щоб заздалегідь підготувати рибок, восени їх підгодовують рідше, ніж влітку, а після перших холодів рибок взагалі перестають годувати. За весь цей час вони повинні навчитися самі добувати їжу. Головне, щоб для цього в ставку були створені всі умови.
Додатковий догляд за ставком перед зимівлею
Крім перерахованих вище процедур з підготовки ставка до зимівлі, зверніть увагу ще на кілька факторів.
- Якість води. Регулярна перевірка стану води вкрай необхідна. Підтримуючи чистоту водоймища, можна уникнути труднощів при адаптації риби, рослин.
- Завчасна підготовка обладнання. Коли температура знижується до нуля, слід прибрати сезонне обладнання з ставу і ділянки, підготувати зимовий (обледенители, наприклад).
Якщо восени підійти до підготовки водойми з усією відповідальністю, то взимку він не потребує великих клопотів, а навпаки – принесе чимало радості дітлахам, і дорослим.
Примітка!!! Встановивши спеціальне обладнання, ви будете не тільки милуватися доглянутим виглядом водойми, але і зможете використовувати ставок як каток або контрастний басейн після банного відпочинку.
Биопруд – що слід врахувати при будівництві?
Якщо ви тільки збираєтеся прикрасити ландшафтний дизайн вашої присадибної ділянки, встановивши биопруд або экобассейн, тоді вам слід звернути увагу на кілька важливих моментів при проектуванні:
- розмір, глибина, форма майбутнього водоймища;
- наявність, розташування фонтанів або водоспадів;
- освітлення, наявність живності, рослинного декору;
- наявність інших водойм поблизу.
При плануванні важливо враховувати розташування всіх будівель, які є на ділянці, особливо поблизу майбутнього водоймища. Під час будівництва потрібно дотримуватися всі норми і правила ландшафтного дизайну, в іншому разі ставок може швидко прийти в непридатність. Саме тому краще довіритися професіоналам, які грамотно його спроектують, побудують.
Компанія Bioprud-Ekoprud більше 8 років займається будівництвом, ремонтом декоративних водойм, очищення яких відбувається завдяки природним механізмам, власної екосистемі. Аиры, іриси, гіацинти, елодеї, німфеї купити в Україні варто для того, щоб запобігти розвитку мікроорганізмів. Більше того, вони не вимагають особливого догляду, можуть перебувати в ставку незалежно від пори року.
Наши специалисты – профессионалы своего дела и подходят к выполнению проекта со всей ответственностью. Они создадут индивидуальный эскиз, проект, проведут все подготовительные работы, постоят сооружение. Заказывайте экобассейн, пруд с водопадом или плавательный водоем различных вариантов исполнения по выгодной цене.